Projekty školení pro firmy
Podpory odborného vzdělávání zaměstnanců - využijte projekt POVEZ II
Projekt POVEZ II je určen pro zaměstnance firem a OSVČ jako finanční podpora vzdělávání. Je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR a realizován Úřadem práce České republiky. Příspěvek je poskytován v režimu veřejné podpory "de minimis" nebo na základě "blokové výjimky".
Výhody projektu POVEZ II
- POVEZ II hradí školení do výše 85 % z ceny kurzu
- POVEZ II hradí mzdy zaměstnanců během školení, kde příspěvek činí až 198 Kč/hod superhrubé mzdy (maximálně do výše 33 000 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance)
Podmínky projektu
- Účastníci školení musí být zaměstnanci firmy, která žádá o příspěvek
- Nejsou podporováni zaměstnanci na DPP a DPČ
- Vzdělávání je možné realizovat jako vzdělávání obecné i specifické, a to jak v akreditovaných, tak i neakreditovaných kurzech
- Každý zaměstnanec musí absolvovat minimálně 40 hodin vzdělávání
- Zaměstnanci zapojení do projektu musí mít trvalý pobyt v ČR
- Žadatel může podat žádosti v celkovém objemu 6 mil. Kč za kalendářní rok
- Vzdělávání tzv. měkkých dovedností není projektem podporováno, s výjimkou měkkých dovedností, které jsou součástí odborného vzdělávání a nepřesahují 30 % celkového počtu hodin vzdělávání
- Zmírnění podmínek pro vstup do projektu (nedokládá se žádná výsledovka, nejsou podporovaní zaměstnavatelé dle CZ-NACE, dokládají se především bezdlužnosti)
- 15 % spolufinancování vzdělávací aktivity ze strany zaměstnavatele
- Zapojení potenciálních nových zaměstnanců
- Bodové zvýhodnění zaměstnanců ve věku 54+
- Vzdělávání musí být zahájeno do 6 měsíců od schválení žádosti
- Žádosti bude možné podávat i elektronicky přes datovou schránku
V roce 2012 -2013 jsme realizovali školení pro firmy v rámci projektu „Vzdělávejte se pro růst“.
Projekt umožňuje vybraným podnikům získat finanční příspěvky na vzdělávání či rekvalifikaci svých zaměstnanců. O finanční podporu mohou zaměstnavatelé žádat za předpokladu, že realizují svoji činnost v níže uvedených odvětvích a buď nabírají nové pracovníky, které je třeba patřičně vyškolit či rekvalifikovat, nebo potřebují zvýšit odborné znalosti či dovednosti stávajících zaměstnanců.
Současně mohou být zaměstnavateli hrazeny mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců, a to po dobu jejich vzdělávání (po tuto dobu totiž nemůže zaměstnavatel využít zaměstnance na jinou práci).
Toto vzdělávání může být obecné a v odůvodněných případech i specifické (definované nařízením evropské komise č.800/2008).
Projekt je určen pro všechny typy podniků (malé, střední i velké) ve vybraných odvětvích:
* strojírenství
* stavebnictví
* nezávislý maloobchod (pouze pro malé a střední podniky)
* terénní sociální služby
* odpadové hospodářství
Školení pro firmy v projektech „Vzdělávejte se“ a Šance“.
V letech 2009 až 2011 jsme prováděli pro firmy školení zaměstnanců v projektech „Vzdělávejte se“ a „Šance“. Šlo o pomoc firmám v době sníženého objemu jejich zakázek. Tyto kurzy byly firmám hrazeny ze státního rozpočtu. Na přání jsme zajistili i vyplnění přihlašovacích formulářů a veškerou příslušnou agendu.
Projekt: „Vzdělávejte se!“
Zaměstnavatelé budou žádat na úřadu práce podle místa výkonu práce (pracoviště, provozovny), nikoli podle sídla zaměstnavatele. Vztahuje se na území celé ČR, s výjimkou hlavního města Prahy.
Způsob realizace
Zaměstnavatelé podají vyplněnou žádost o zapojení do projektu (včetně prohlášení k podniku v obtížích, prohlášení o čerpání de minimis příp. prohlášení o velikosti podniku) na příslušném úřadu práce, který jejich žádost posoudí a schválí.
Žádost bude obsahovat relevantní důvody o zapojení se zaměstnavatele do projektu, seznam zaměstnanců účastnících se odborného rozvoje, kalkulaci nákladů vzdělávací aktivity případně s dopravou, nabídku vzdělávacích kurzů které budou odborný rozvoj zajišťovat. Součástí bude i kalkulace nákladů na vzdělávání (jednotlivé kurzy). Cena vzdělávání nesmí přesáhnout cenu v daném regionu obvyklou a kalkulované ceny uvedené zaměstnavatelem v žádosti budou cenou maximální.
Zaměstnavatelé dostanou příspěvek na úhradu nákladů na vzdělávání zaměstnanců a na náhradu mzdy, včetně sociálního a zdravotního pojištění a cestovních náhrad, a to po dobu, kdy se jejich zaměstnanci účastní vzdělávání. Příspěvek bude poskytnut v souladu s pravidly poskytování veřejné podpory - buď v režimu de minimis nebo dle blokové výjimky na vzdělávání v souladu s nařízením ES č. 800/2008. V případě blokové výjimky je možné poskytnout příspěvek v závislosti na velikosti podniku v souladu s limity pro poskytnutí veřejné podpory na obecné vzdělávání zaměstnanců. Zaměstnavatelé se budou podílet na úhradě nákladů na vzdělávání, na náhradě mzdy a sociálního a zdravotního příspěvku určitou procentní částí svými finančními prostředky.
Výzva „Školení je šance“
Zaměření výzvy
Oprávněnými žadateli jsou podnikatelské subjekty, které předkládají projekty, jejichž cílovou skupinou jsou zaměstnanci žadatele. Cílová skupina podpořených projektů musí pocházet z jiného regionu než z hlavního města Prahy.
V rámci projektu mohou zaměstnavatelé získat finanční prostředky na realizaci vzdělávacích kurzů pro své zaměstnance, tvorbu vzdělávacích programů, včetně přípravy podnikových lektorů a instruktorů, zavádění systému rozvoje a řízení lidských zdrojů v podnicích vedoucí k motivaci a aktivizaci zaměstnanců a zaměstnavatelů a k podpoře dalšího podnikového vzdělávání a na další obdobné aktivity. Zaměstnancům se tak dostane možnosti účastnit se dalšího vzdělávání, zdokonalit si své odborné znalosti, dovednosti a kompetence a zaměstnavatelé jsou motivováni k vytváření efektivního systému řízení lidských zdrojů a k uplatňování pružných forem práce.
Výzva je zaměřena na zvyšování adaptability zaměstnanců a konkurenceschopnosti podniků prostřednictvím zvyšování odborných znalostí, dovedností a kompetencí zaměstnanců a zaměstnavatelů.
Specifické cíle podpory:
* Rozvoj kvalifikační úrovně a kompetencí zaměstnanců;
* Rozvoj podnikových systémů řízení lidských zdrojů a rozvoje lidských zdrojů s využitím inovativních přístupů;
* Motivace zaměstnavatelů k prosazování odborného vzdělávání v rámci organizace;
* Posílení udržitelnosti pracovních míst.
Způsob realizace
Výzva je realizována formou grantových projektů.
Zaměstnavatelé – podnikatelské subjekty mohou předkládat od 23. března 2009 projektové žádosti prostřednictvím webové aplikace Benefit7. Žádost bude přístupná pro vyplnění on-line přímo na internetových stránkách www.eu-zadost.cz nebo www.eu-zadost.eu. Na těchto internetových stránkách jsou k dispozici „Pokyny Řídícího orgánu“, které slouží žadateli jako postup při registraci do aplikace Benefit7 a rovněž jako pomůcka pro vyplnění žádosti o finanční podporu v rámci konkrétní výzvy. Po vyplnění je třeba žádost vytisknout a zaslat také v listinné podobě na MPSV - Řídící orgán.
Pro žadatele je zřízena hotline adresa Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , na kterou mohou posílat případné dotazy technického rázu.
Projekty bude možno předkládat průběžně až do konce roku 2009. Dílčí uzávěrky příjmu projektů a jejich hodnocení a výběr bude probíhat v třítýdenních intervalech tak, aby finanční prostředky bylo možné přidělit a čerpat v nejkratších možných termínech. První uzávěrka bude 14. dubna 2009.
Kromě nákladů na realizaci vzdělávání mohou být zaměstnavatelům hrazeny i náklady na náhradu mzdy, včetně sociálního a zdravotního pojištění, a to po celou dobu, kdy se jejich zaměstnanci účastní vzdělávacích kurzů. Výše podpory může být v určitých případech až 100% celkových nákladů; při omezení z důvodu pravidel veřejné podpory se zaměstnavatelé budou podílet určitou procentní částí ze svými finančními prostředky. Stanovení míry podpory závisí jednak na typu vzdělávání (obecné/specifické), na velikosti podniků a také na režimu veřejné podpory.
V rámci této výzvy bude podpora poskytnuta v souladu s pravidly poskytování veřejné podpory, buď v režimu de minimis, dle blokové výjimky na vzdělávání v souladu s nařízením ES č. 800/2008 nebo dle tzv. „dočasného rámce podpory“.