Rekvalifikační centrum v Opavě se úspěšně rozvíjí

rekvalifikacni-centrum-opava-archiv-tiskove-zpravy-1vDne 6.2.2006 bylo nainstalovalo nové CNC pětiosé obráběcí centrum DeckelMaho 100 Monoblock v pořizovací hodnotě 8,5 mil. Kč a rozšířilo tak svou nabídku pro studenty a podniky na celkem již 5 moderních obráběcích center včetně laserového měřícího CNC centra. Tato investice je v souladu se strategií budování nejmodernějšího vzdělávacího centra pro CNC profese v Moravskoslezském kraji. Rekvalifikační centrum podepsalo dlouhodobé dohody se zahraničními dodavateli, které zajišťují pravidelnou čtyřletou obměnu strojového parku za nejnovější stroje dle požadavků světových výrobců.

 

 

V současné době probíhá 2. běh rekvalifikací pro nezaměstnané občany Moravskoslezského kraje. V prvním běhu bylo získalo osvědčení o rekvalifikaci s celostátní platností celkem 16 uchazečů o zaměstnání. V současné době v Rekvalifikačním centru studuje 28 osob. Kurz "Obsluha a programování CNC strojů" je akreditován Ministerstvem školství ČR v rozsahu 260 hodin, z toho nadpoloviční rozsah je praktická výuka na obráběcích CNC centrech. Kurzy trvají celkem 3 měsíce a jsou poskytovány uchazečům zcela zdarma.
 

rekvalifikacni-centrum-opava-archiv-tiskove-zpravy-3vVýuka probíhá ve třístupňovém cyklu, v první části teoretická příprava a simulace CNC procesů na počítačích. Po zvládnutí teorie a simulací práce soustruhu a frézky na počítači si studenti vyzkoušejí své dovednosti na výukových centrech rakouské firmy EMCO, kde je eliminována možnost poškození z důvodu zatím nízké zkušenosti uchazečů s těmito stroji. To je důležitým aspektem pro překonání strachu studentů z obsluhy velmi drahých CNC center. V poslední fázi pak pracují na skutečných profesionálních strojích.

Zkušenosti z dosavadních kurzů ukazují, že doba 260 hodin se pro mnohé studenty jeví jako velice krátká.

 

Za tímto účelem byla studentům nabídnuta možnost rozšířené praxe až 4 hodiny denně pro práci na těchto strojích a studenti této možnosti aktivně využívají. Délka praxe se tak významně rozšiřuje a absolventi těchto kurzů mají mnohem lepší dovednosti, než v případě krátkodobých kurzů. V projektu spolupracujeme s německými partnery z Qualifizierungszentrum v Riese, kde jsou obdobné kurzy až devítiměsíční. Testy dovedností pro české studenty se vytvářely ve spolupráci s německými partnery, abychom dosahovali stejných studijních výsledků jako studenti v Německu. Vybraným uchazečům nabízíme i další specializaci na strojní programování výroby včetně CAD/CAM.

rekvalifikacni-centrum-opava-archiv-tiskove-zpravy-4vV průběhu i po ukončení kurzu je uchazečům poskytnuto pracovní poradenství agenturou RPIC-VIP, s.r.o. Ostrava, provozovatelem Regionální zaměstnanecké agentury, za účelem co nejrychlejšího uplatnění na trhu práce, taktéž zdarma jako součást rekvalifikačního kurzu.

Třetí běh rekvalifikačního kurzu bude zahájen 3.dubna 2006 a ukončen v červnu 2006. Do kurzu bude přijato celkem 18 uchazečů z řad nezaměstnaných v okresech Bruntál, Opava a Ostrava. Kurz je také otevřen pro zaměstnané občany, jimž hrozí ztráta zaměstnání z důvodu restrukturalizace jejich podniku. Nábor a zasílání přihlášek do tohoto 3. běhu kurzu je možný již dnes.

 

Další informace o projektu lze získat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo u ing.Stanislava Hoffmanna tel. 553 624 384. Informace o náborových dnech budou také inzerovány v regionálním tisku. Projekt "Rekvalifikační centrum pro multidimenzionální obrábění" je provozován partnery DC VISION, s.r.o a Strojcar, s.r.o. Projekt je spolufinacován ze zdrojů Evropské unie a státního rozpočtu České republiky.

 

DC VISION, s.r.o. je českou organizací poskytující poradenské služby a trénink v oblastech firemní strategie, štíhlé výroby, studie a poradenství pro rozvoj měst a regionů, podporu podnikání a služeb zaměstnanosti. Strojcar, s.r.o. se sídlem v Opavě je významným českým výrobcem přesných dílů pro letecký a automobilový průmysl.

Ing.Libor Witassek Managing Partner DC VISION, s.r.o.